COVID-19 MATERIA MEDICA

CORONADA REMEDİ KULLANIMI: Uygun remedi seçiminden sonra. Tüm remediler Carcinosinum 1M ile birlikte (uygun remedi C200 potens olarak) saat başı dönüşümlü alınır. Şikayetlerin yoğunluğuna bağlı olarak kullanım aralığı daha kısa veya uzun da alınabilir.
Elinde bulunan remedi miktarına göre 2 globül dil altına alınabilir saat başı yada yarım litrelik şişe suyun 2/3 ünde eritilip on kez güçlü çalkalayıp, metal olmayan bir tatlı kaşığı ağızda iki dakika tutup kalan yutulur. Daha az, daha fazla da alınabilir. Homeopatide dozun miktarının bir önemi yoktur. Bir tatlı kaşığı remedi ile bir litre remedinin etkisi hemen hemen aynıdır.

NEKAHAT UZUN SÜRÜYORSA:
Carb-ac, Carb-an, Carb-v, Carc, Cocc, Con, Lob-p, Staph.

PROFİLAKTİK OLARAK KİŞİNİN YAPISALI KULLANILIR.

 

Bitkinlik, tükenmişlik sendromu. 

Bulantı (Cocc da aklına gelsin).

Dispne. Kuru, ağrılı, gece kötüleşen, krup vari öksürük.  

Normlade influenzada çok kullanılan bir remedidir.

Göğüste, akciğerin sağ taraf üst kısmında ağrı, nefes alma ve hareketle kötüleşiyor. 

Burundan gelen kanlı ifrazat. Rinit. Boğaz kuru ve irite. 

İnfluenza corona ayrımı yapamıyorsak aynı semptomlarda verilir.

Arsenicum albümün işlemediği epidemik influenzada kullanımı vardır. Spinal nevrasteni, kas zayıflığı, myokardiyal zayıflık ile gelen dispne vardır. Tüm vücutta ağrı, her hareket ağrıyı artırır. Uyuyamaz, sabah kalktığında halsizdir. Aşırı halsizlikten su bile içse kusmasını kontrol edemez.

Anahtar semptomlar: En küçük hareketle kötüleşen romatizmal şikayetler. Kas ağrıları. Tüm vücutta bitkinlikle seyreden kas ağrıları ve dövülmüşlük hissi. Mide yanmasına meyilli mide şikayetleri. Kusma ve ekşi dışkılama. Gaz çıkarma iyi geliyor. Kuru öksürükle seyreden solunum sistemi hastalıkları. Angina pectoris. Kalp şikayetleri, hızlı nabız ile. Üşür, soğuk uzuvlar. Canı hiçbir şey yapmak istemez. Uykuya dalma zor ve dinlendirmeyen uyku. Yüzeysel uyku, kedi gibi. Gece huzursuzluğu. Reyno sendromu. 

Dispne

En büyük affinitesi gribal enfeksiyon ve akciğer semptomları. 

 Kafaları ağır gelir, kafayı aşağı eğerler, kaldırabilecek güçleri yoktur. 

Anahtar semptomlar: Akciğer semptomları ağır basan Ran-b ile uyumlu. 

Öksürük ağrı yapar. 

Göğüs kafesinde sanki kurt var hissi, öksürük zor. Nefes darlığı gibi sıkıntılar. Sıcak olmasına rağmen göğsünde soğuk kompres varmış gibi hisseder. Plevrit sonrası semptomlar. Aşırı bitkinlik hali.

Sinirli ve kavgacı, kendini yetersiz hisseder, ağlamaklıdır. Huzursuzluk ve uykusuzluk yaygın karakteristik özelliktir. Gece uyuyamama kaynaklı gündüz uykulu haldedir. Kas, eklem ve cilt problemi vardır, eş zamanlı da olabilir. Ellerdeki kasılmalar yazı yazamayacak kadar olabilir.  Tipik kas problemi intercostal miyalji; tipik cilt problemi egzema ve herpesdir. Herpes zoster yoğun yanma ve kaşıntıyla gider. Boyun tutulması, sırtta zona. Ellerde titreme, alkol bağımlılığı kaynaklı olabilir. 

Sıcak hava, sıcak uygulama, öne eğilerek oturma amel.

Hava akımı, soğuk nemli hava, hastalığı düşünmek agg.

Anahtar semptomlar: Yaygın miyaljik şikayetler, özellikle göğüs bölgesinde, hareketle kötüleşir. Grup grup toplanmış içi seröz sıvı dolu mor renkli büller. Dokunmaya hassasiyet. Isı geçişleri kötüleştiriyor. Korkulu. Ürkek. Morali bozuk. Kavgacı. En küçük sinirlenmede yaygara koparır. Başta ağrı ve dönme, yatmakla kötüleşir. Açık havadan eve gelince baş ağrısı. Boğaz, göz ve burunda yoğun yangı. Saman nezlesi. Geniz yanması. Kronik siyatik. Göz yaşı ve ağrı sebebiyle görme sorunları. Sıvı balgam ve burun akıntısı. Konjunktivit. Herpes kornea. Alkol sebebiyle oluşan epileptik kramplar. Plevrada eksuda. 

İshal. Patlarcasına fışkıran kötü kokulu dışkılama. 

Boğaz kuru. Derin nefes alma ihtiyacı var. Astım. Bronşit. Hırıltılı nefes alma. 

Bağırsak, akciğer, dişlerde semptomlar vardır. 

Acı tat (camphora ve cocculusta da var). 

Enfeksiyon diyare ile başlarsa podophyl düşün (diyareye pelvik organlar aşağı düşüyormuş hissi eşlik eder) dışkılama sonrası boşluk, anksiyete, halsizlik hissi

Unutkan özellikle le sözcükleri unutan, depresif, ölebileceği korkusu duyan, huzursuzluk nedeniyle uykusunu alamayan kişiler. Yiyecekler tiksindirici gelir, çürümüş kokar bu yüzden iştah azdır. Özellikle yiyip içtikten sonra ekşi geğirme, kusma, diyare klasik semptomlarıdır.

Sıcak, akşam, karaciğer alanını ovmak, öne eğilmek, karın üstüne yatmak, esnemek ve gerinmek amel.

Sabah erken, sıcak hava, yıkanmak, yemek agg.

Anahtar semptomlar: Migren. Sinirsel gerginlik. Safra kolikleri. Anal prolapsus. Uterus prolapsus. Diyare. Aşırı terleme. Geveze. Strabizm.

Tamamen tükenmişlik

Kollaps.

Üşüme atakları

Bakınız Lobelia inflata, daha ileri seviyesidir. 

Anahtar semptomlar: Lob-inf ile uyumlu.

Trakeadan başlayan yanıcı ağrı.  Alttan yukarıya doğru çekiliyormuş hissi. 

Dispne. Göğüste bir şey yığılıyormuş hissi, dağılmıyor hissi. Yüzeysel nefes alma. Bronşit. El terlemeleri. 

Hastalık korkusunu abartılı kaygı ile yaşarlar, en büyük kaygı kalp ya da akciğer hastalığından ölmektir. Kaygıya eşlik eden astım, dispne olur. Mukus olmamasına ya da çok az olmasına rağmen göğüste hırıltılı solunum sesi, göğüste daralma ve basınç hissi karakteristik semptomdur. İleri semptomlar artmış salivasyon, öğürme, hıçkırık, boğazda yumru hissi, bulantı. Bulantıya vertigo, kusma ve aşırı terleme de eşlik ediyorsa remedi işe yarar. Kalp duracakmış hissi vardır

Sıcak, hızlı hareket, küçük miktarda gıda alma amel.

Soğuk suyla banyo, sigara, bira agg.

Rüyalar, kolu kesiliyor, kurşunlanıyor. 

Tat keskin, yanıcı ve acı. 

İdrar kanalı daralması. 

Anahtar semptomlar: Bağımlılık yapan maddelerden kaynaklı şikayetler, alkol, morfin, tütün, çay vb. Bulantı, kusma. Mide ve nefes alam şikayetleri kombinasyonu. Dışkı yumuşak olmasına rağmen ıkınarak çıkar. Psikojen astım. Bronşlarda yabancı madde varmış gibi, Lob çıkarılmasına yardımcı olur. Sağlık anksiyetesi var. Saman nezlesi. 

Dispne. Öksürük kuru ve yırtılırcasına, boğulurcasına. Ağrılar batıcı tipte. 

Yoğun bitkinlik. Görmede bulanıklık. 

Özellikle YB hastalarında

Not: Dispne çoksa önce bapt, carb asit gibi dispne remedilerine bak.

Çene kasında kramp. Dilde kasılma ve katılık. Tat şekerli. Mide de sarkıyormuş hissi. İstem dışı dışkılama. İstem dışı idrar kaçırma. 

Düzensiz kalp atışları. 

Uzuvların alt bölgelerinden başlayıp yukarı çıkan felç.

Rüyalarında ölüler görür. Korkulu ve ağır rüyalar görür. 

Anahtar semptomlar: Kendini yaralar. Histerik. Ruhsal bozukluklar. His kaybı. Sinirsel bitkinlik. Elinde olmadan ani çığlık atmalar. Serebrosipinal sistem şikayetleri. Epilepsi. Vücut katılığı. Koma. Menenjit. Katalepsi, kolun alt tarafında. Nefes alma düzensiz. Angina pectoris. Kolaps. Astım. Epilepsi.

Vertigo. 

Yüzde ve özellikle bıyık bölgesinde terleme. Kaşıntı. 

Yemek yeme her şikayeti iyileştiriyor. Ağızda tuzlu tad.

Konjunktivit, fotofobi ile. Kafa derisinde kaşıntı. Geçici körlük. Eşyaları kırmızı görme. Çift görme. Katarak. 

Kulaklarda duyma kaybı. 

Burun deliklerinde şişme. Nezle. Bol hapşırma. Burun polipleri. Koku alma hassas. 

Boğazı sürekli temizleme isteği. Boğazda kas felci. Boğmaca. Nefes darlığı. 

İstemsiz dışkılama.

Pankreas problemleri, enfeksiyon, beyaz renkli kusma. 

Pertusis. Bronşit. Akciğer tüberkülozu. Uykuya dalarken terleme.

Uzuvlarda alt bacaktan yukarı doğru olan felç. Farmaklarda ve ayak parmaklarında his kaybı. 

Anahtar semptomlar: Otoimmun tiroit. Guatr. Tremor. Mastodoni. Hafıza zayıflığı. Yatakta dönerken olan baş dönmeleri. Hafıza zayıflığı. İnsanlardan kaçar, ama aynı zamanda da yanında birileri olmasını ister. Kas titremeleri, özellikle bacaklarda. Koordinasyon bozuklukları, konuşurken, göz hareketlerinde, dil hareketlerinde. Artikülasyon problemleri. Prostat hiper plazisi. Loş ışık sever, sakinlik ve huzur ister. Histerik. Demans. Alzheimer. Lumbago. 

Miyalji ve kas ağrısı.

Mide bulantısı baş dönmesi. Vertigo. 

Yürürken baş ağrısı, özellikle ön bölgede. 

Daralmış pupiller. Nistagmus. Bulanık görme. 

Burun tıkanıklığı. Bir sağ taraf, bir sol taraf tıkanık. Rinit. Çiğneme kaslarında kramplar. Yemek borusunda ve gırtlakta kramp. 

Yemeklerden nefret etme. Yemeklerin görüntüsünde bile bulantı. Ekşiyi sevmez. Yemeği düşününce bile bulantı. 

Kabızlık. Yoğun anüs krampları. Psikolojik dispepsi. Gece öksürük krampları. 

Ense kaslarında katılık ve felç gibi olma. Yürüme problemi yapan sırt problemleri.

Çoğu zaman akut enf. da Gels  düşünürüz ama onlar skotik, daha derin rmd verilmeli

 Başkaları özellikle sevdikleri hakkında endişeli kişilerdir. MSS sorunlarına çok etkili. Vertigo, dokunmaya aşırı hassasiyet. Kaslarda etkilenme: bacaklarda kasılmalar, kaslarda zayıflamalar, paraliziye kadar gidebilir. Zaman algısı değişir apatikleşir, basit şeyleri anlayamaz olur

Sıcak odada sessizce uzanmak amel.

Yolculuk, soğuk, uykusuzluk, ihtiyacından 10 dakika bile, az uyumak agg.

Histerik kramplar. 

Anahtar semptomlar: Sinirli, gergin kişiler. Baş dönmesi. Başın arka tarafında ve ensede olan baş ağrısı. Kafanın içi yarılıyormuş gibi. Diğerleri için endişelenir. Düşünceleri arasında kaybolmuştur. Sürekli geç kalır, zaman mevhumu yoktur. Zamanı boşa harcar. Çok yavaş hareket eder. Uykusuzluk çeker. Vardiyalı çalışma. Hareketle kötüleşen, göz kapamayla iyileşen taşıt tutması. Yüz nevraljileri, özellikle geniş çevreye yayılan. El ve ayakların değişerek uyuşması. Felçli gibi olma hali. Bir tarafın uyuşuk, diğer tarafın felçli gibi olma hali. Boğaz, batın ve göğüste kramplar. Safra kolikleri. Bulantı. 

Ağız ve boğaz etrafında soğukluk hissi

Dalağa da affinitesi var

Nefesle alınan havanın soğuk hissedilmesi

Korkulu ve stresli insanlar. Mental stres fiziksel sorunları agg eder. Soğuk havaya aşırı duyarlıdır, soğuğu tüm vücudunda hisseder. Temel olarak ÜSYE, kronik sinüzit, tonsillitte kullanılır. 

Tipik semptomları, kalın, sarımsı akıntılı nezle ile burun akıntısı ve şiddetli hapşırıktır. Boğaz kurudur ve çok az bile olsa soğuk hava solunduğunda ağrı hissedilir.

Boyunda LAP, peynire aşırı istek

Mukusu öksürmek, yutkunmak, yemek amel.

Soğuk hava, esinti, dokunmak, kış agg.

Anahtar semptomlar: Kış enfeksiyonları. İç kısımların kaşınması, kulak, soluk borusu, gırtlak. Nefes verme ya da balgam çıkarma sonrası burun ve göğüste yara gibi olma hissi. Herpes vari döküntüler. Bezler şiş ve sert. Kronik diyare. Yüz kemiklerinde sorunlar. Boğaz bezlerinde iltihaplar. Kızgınlık sonrası şikayetler, boğazda batma, öksürük, felçli gibi olma hissi. 

Konjunktivit ve enfeksiyöz göz şikayetleri.

Burunda tıkanıklık, koku hassasiyeti artmış. Kanlı balgam.

İshal (kötü kokulu). İdrar miktarı bol olabilir, idrar siyah, yeşil, özellikle anüsten gelen kokuşmuş güçlü akıntı eşlik eder. Kötü kokulu nefes ile kabızlık da olabilir.

Sepsis. Titreme, tüm vücutta.

Boğaz ve çeneden, sternuma kadar yangı.

Huzursuz, sinirli, unutkan ve şaşkın olma eğiliminde kişiler. Dalgınlık mevcut. Aşırı bitkinlik.

Çok akut korkulu duyuları var. 

Sıklıkla esnerler, şaşırtıcı rüyalar nedeniyle uyku dinlendirici değil. 

Arı sokması sonucu oluşan anafilaktik şoka benzer durumlarda kullanılır. 

Tinnitus.

Zihinsel çalışamayacak durumda. Sensorik olarak hassasiyet ortadan kalkmış.

Yüz solgun ve mosmor.

İştah azalmış, ama su içme isteği çok artmış, dakika başı su ister. Hiperemesis gravidarum. Gastrit. Alkolizm. 

Ekstremiteler katı ve çoklu ağrılar, kaslarda eklemlerde. Kas krampları. Kas gevşeklikleri. 

Ciltte döküntüler ve büller. Kaşıntılar. 

Ağrılar aniden gelir batıcı ve yanıcıdır. Ağrılı alanları ovmak, bağlamak, koyu çay sigara amel.

Zihinsel efor, gebelik, sarsıntı agg.

Anahtar semptomlar: Keskin, korozif, kötü kokulu salgılar. Mens koyu renkli ve yoğun. Mental dağınıklık. Zihinsel çalışmaya kadir değil. Dalgınlık. Hafıza kaybı. Bayılma. Kafada ısı hissi. Çatlarcasına baş ağrısı. Zihinsel çalışma baş ağrısına sebep oluyor. Ani gelen ve kaybolan sağ taraflı supra orbitalis nevralji. 

Göğüs üstünde baskı hissi.

Derin nefes alma ihtiyacı ama yapamama. Koku halüsinasyonları. Kronik burun tıkanıklığı. Sık tekrarlayan sinüzit. 

Eğer elimizde bulgu ve semptomlara göre istediğimiz remediyi oturtamıyorsak önce carsinosin, arkasından ne bulgular geliyorsa onlara bakarak remedi seç

Akut enfeksiyonlarda. Sık sık tekrarlayan enfeksiyonlar. Boğazda düğümlenme hissi. 

Mide şikayetleri. Yanma ve ekşime. 

Carcinosinumda ana duygu kapasitesinin üzerindeki sorumluluklara mecbur olmasıdır mükemmeliyetçidir. Yumurta, yağ, süt, çikolata sever. Yumurta alerjisi. Hardal dan nefret eder. 

Karınlarının üstüne yatmayı severler. Ailede kanser öyküsü. Geçmişinde tbc, kabakulak, kızamık, suçiçeği, sıtma, tifo gibi enfeksiyöz hastalık hikayesi olabilir. Sağlık konusunda anksiyete, özellikle kanser korkusu. Bulunduğu ortama uyum sağlama. Baskılanmış öfke. 

Siğiller. Uçuk. Bronşit. Pnömoni. Sırtta karıncalanma ve uyuşukluk. 

Anahtar semptomlar: Mavi sklerea. Kahve lekeleri. Peteşiler. Çoklu benler. Mükemmeliyetçi ve aşırı titiz ve hatasız iş yapma. Aşırı sorumluluk sahibi. Çocuklarda büyümüş ve küçülmüş gibi olgun. Uykusuzluk. Geri planda durma. Kronik yorgunluk sendromu. Astım. Bebeklerde kalp sorunları. Ailesel diyabet. Saman nezlesi. Deniz kenarında iyileşen semptomlar. Sık sık tekrarlayan şikayetler. Ailesel kanser öyküleri. Dış kulak şikayetleri. Sternumda şikayetler. Koltuk altı bölgelerinde şikayetler. Kasık bölgesi şikayetleri. Tırnak duvarı, periungual bölge. İleri yaşta çocukluk çağı hastalıkları geçirmek. Çocuklukta, çocuk hastalıklarının tekrarlaması. 

Kolay kolay hasta olmazlar ve sağlıklı olan 39,5- 39,9 derece arası ateş çıkaramazlar.

Konjunktivit.

Çok çok kuru burun. Bu iki bulgu beraber olmak zorunda değil, biri olabilir. 7 gün içinde burun kuruyor, kabuk bağlıyor, dokununca kanıyor. Carb s verince kanama da durur. Burun tıkanıklığı.

Gözde kaslar zayıf, görme bozukluğu, sinir enflamasyonları, sindirim sorunları (tek tek veya hep birlikte). Renk körlüğü, ilerleyici görme kaybı ile. Göz etrafında gri halka.

Ağızda biber gibi yanma ve batma hali. Dil soğuk. Tükrük salgısı bol. Tat alma ekşimsi, metalik, acı tatlı. Tuzlu balgam. Ağızda kuruluk hissi. Boğazda saç varmış gibi his, yanma ve batma, sanki yemek borusunun üst kısmına bir şey sokulmuş gibi. Ses kısıklığı. 

Açlık hissi var, ama yemek istemiyor. İştah kaybı. Bira içme isteği. Sesli geğirme ve gaz çıkarma. Midede yanma ve baskı. Karın ağrıları.

Uzandıktan sonra bitmek bilmeyen öksürük. 

Uzuvlarda azalan hissetme duyusu. Romatizmal şikayetler.

Kas erimeleri, kasılma ağrıları. 

Terleme az.

Kronik siyatalji ve seğirmeler, yineleyen solunum zorlukları, cilt tahrişleri, diyare/konstipasyon.

Akşam üstü-akşam, sıcak, banyo, yemek sırası/sonrası agg

Soğuk, açık hava, sıcak içecekler amel. 

Açık hava amel

Anahtar semptomlar: Yoğun ve karmakarışık düşüncelerden dolayı net düşünemez, konuşkan ama kelimeleri unutur ve cevap vermede zorlanır. Düşüncelerini toparlayamaz. Kafa karışıklığı. Demans. Demans benzeri bulgular, heyecan, korku, ısırma, ani öfke, megalomanlık delüzyonu olabilir. Duygu durum inişli çıkışlı, bazen neşeli, bazen üzgün.

 Açı hava ihtiyacı. Yelpazelenme ihtiyacı. Alında terleme. Şok sonrası remedilerinden biridir. 

Trakeadan sternuma yanıcı semptomlar. Ağrısız yutkunma zorluğu. Sabahları balgam.

Şakaklarda baskı hissi olan baş ağrıları. Ağızda aftlar. Lareks ve trakeada kaşınma ve pürüz hissi.

İleri seviye pnömoni, göğüste yangı, kor ateş. Bronşit. Angina pectoris. Sırt kaskatı.

Uzuvlar buz gibi. Tüm vücutta soğuk ter.

Ayağa kalkarken bayılacakmış hissi. Soğuk göçkün çehre (Soğuk cilt ve ter). Genital bölgede varisler.

Korku ve huzursuzluk kaynaklı titreme ve zafiyet. Bacak ve kollarda his kaybı.

Çalışma ve iş yapmaya karşı isteksizlik. Stagnasyon. Kararsızlık ve ağlamaklı hal. Duygusal isyan sonrası intihar etme isteği. Sosyal ortamdan kaçınma. Öfke atakları. Üzüntüden ölmek ister. Sanrılar. Uykucu. Yoğun canlıymış gibi rüya görür, ama hatırlamaz. Hafıza zayıflığı. 

 Gece enüresis. Dışkı, ince, keskin ve mukoz, kötü kokulu ve yara yapıcı. Hemoroit.

Aşırı yağlı yemek veya asitli içecekler kaynaklı hazım problemleri. 

Anahtar semptomlar: Ağırkanlı, yavaş, tembel. Kayıtsız, iş birliğine meyil yok. Kızgınlık, öfke ve umutsuzluk kaynaklı kendini kurşunlamak ister. Kulak, burun ve boğazda kaşınma. Nekehat döneminde. Uzuvlarda uyuşukluk ve duyarsızlık. Patlayacakmış gibi gaz dolu. Gerğirme iyileştiriyor. Burun, yutak ve mesanede venöz genişleme. Göz, burun, boğaz, akciğer, uterus, mesane veya bağırsakta sızıntı kanaması. 

Boğaz ağrısında, öksürükte var. Öksürük ve kaşıntı boğazda. Akşam kötüleşiyor. Dilde yanma. Tat kaybı. Boğazda dokunmaya hassasiyet.

Bilateral pnömoni. Plevraya affinitesi çok fazla, covid 19 göğüse affiniteli olduğundan direkt Carbo animalis verilsin diyemeyiz.

Modern hayattan kaçınan, nostaljiye bağlı yaşlı hastalar. Üşüyen, zayıf, yalnız insanlar: Her şey eskiden çok daha iyiydi, eski günler daha güzeldi, diyenler. 

Dolaşım yetmezliği, yaşlılık, zayıf beslenme, kanser, şişmiş ağrılı venler, bitkinlik gibi durumların eşlik ettiği ağrılı yavaş gelişen semptomlar. Hemoroit. 

Ağrılar yanıyor, kesiliyor, bıçak saplanıyor gibidir. Gece yatakta üşüme. 

Sıcak yerler, gözlerin ovuşturulması, ağrıyan yerlere elle bastırmak amel.

Kuru soğuk hava, gece yarısından sonra, tıraş olmak, mens, yağlı besinler, süt agg.

Sarımsı yüz rengi. Siyanoz. Bakır rengi cilt döküntüleri. Gevşek dişler. Dudaklarda şişme.

Anahtar semptomlar: Tüm salgılar kötü kokulu. Geğirme ve gaz çıkarma iyi geliyor. Yara oluşturmaya ve septik proseslere meyil. Bezlerde şişkinlik, sertlik ve ağrısız. Ağırlıklı yanıcı karakterde şikayetler, soğuk kötüleştiriyor. Çok üzgün ve içe kapanık. Terk edilmişlik hissi. Ağlıyor, yemek yerken, uykuda. Göğüs, kalp ve abdomende soğukluk hissi. Bezler sert ve kızarık. Mide, uterus, testis, akciğer, göğüs kanseri. Genital bölgede hassasiyet. Salgılar kötü kokuyor. Bel şikayetleri, yanlış kaldırma vs.

Beyin ve gözler gibi organların serbest, sallanıyor hissi. 

Kollapsda etkili. Ağızda acı tat var. Gribal enfeksiyonlar. Tüm vücutta soğuk ve yapışkan terleme.

Çelişik semptomları var, inatçı, duygusal ve fiziksel olarak soğuk insanlardır. Sempati isteyebilir ama kavgacı ve sinirli de olabilir. Soğuk algınlığının üşüme ve hapşırmalı ilk aşamasında kullanılır. Ateş gibi yanıp terlerken örtünmek; üşürken de üstünü açmak isterler. Uykusuzluk, huzursuz uyku ya da komatöz uyku.

Semptomlar hakkında düşünmek, (özellikle ağrı hakkında) amel.

Soğuk, cereyan, akıntıların baskılanması agg. Uzuvlarda gevşeme. 

Anahtar semptomlar: Her şeye takılır ve kırılır, saklanmak ister. Ağlar ve yalnız kalmak ister. Kendi iç dünyasında yaşamak ister, tüm dış dünyadan izole olarak. Sinirsel gerginlik.

Soğuk cilt ve nefes. Dil soğuk. Soğuk ve üşütme kaynaklı soğuk algınlıkları başlangıcı. Üşür, ama örtünmek istemez. İçsel sıcak hisseder, ama dıştan soğuk. Soğuk ve sıcaklık algılaması içiçe geçmiştir. Diyare, kolera. Tetanik, spastik kramplar. İçi boş organların krampları. Ani oluşan bitkinlik. Vücut buz gibi. Mosmor dudaklar. Safra ve böbrek kolikleri. Disüri. Priapismus.

Çok bitkin, ateş 39 altında olup sinsi seyreden vakalarda kullanılır. Ağız içi ve üst damak uyuşukluğu olan vakalarda tercih et. Dövülmüş hissi var. Kafası çok büyük ve ağır gelir. Disfaji (yutma güçlüğü).

Kişiliği ikiye bölünmüş illüzyonu var, kırılmış ya da ikiye ayrılmış hissiyle parçalarını toplamak için yatakta dönüp durur. Vücudunun parçalarını yatağa serpiştirilmiş hisseder. Sersem. Zihin karışık, konuşurken uyumaya başlar. Burun köküne baskı yapan vertigo var, yüzüyormuş gibi bir his mevcuttur. Alın derisi gergin ve kafanın arkasına çekiliyormuş gibi. Baş çok ağır, göz kapakları ağır. Sarhoş gibi, dilde ağırlaşma, kalınlaşma ve yanma hissi var. İnflamasyon hızlı ve septik seyreder, komaya girer uykuları da komatöz. Aşırı kas ağrısı, bütün salgılarda çürük kokusu. Sadece sıvıları yutabilir, katılar yemek borusunda takılır, spazm yapar. İştah yok midede ağrı ve sertlik hissi. Sürekli su içmek ister. Karında tipik olarak sağ taraf etkilenir. Solunum zorluğu var, açık pencere arar ama üşür. Bedenin her tarafında romatik ağrılar var. Boğazda koyu kırmızı inflamasyon, ağrısız. Kötü kokulu diyare. Kabuslar yüzünden uyumaya korkar, boğulma hissi var. Nemli sıcak, sis, kapalı ortam agg.

Anahtar semptomlar: Uykulu hal. Ağır grip durumları. Yüz rengi koyu kırmızı. His kayıpları. Ani oluşan diyare, ötü, çürük kokulu. Tonsilit. Stupor.

Sifilitik miazma. Coronaya profilaktik olarak Hindistan’da kullanıldı. Yardım diler, eli kolu bağlanmış olma (hastalık karşısında) gibi zihinsel semptomlardan dolayı bu remedi verilmiştir. Çeneden sternuma kadar olan bölgede yoğun bir yanma vardır. 

Korku huzursuzluk ve bitkinlik.

Bu remedi sık sık verildi yanma 2 gün sonra düzeldi ama sonra hastalarda dispne olmaya başladı. Bu remedi sifilitiktir. Biz akciğere etkili ve carc miazmasından remedi seçmeliyiz. Carsinosin miazmasındaki remedi derin etkiler ve özellikle akciğer enfeksiyonunda etkilidir. (Corona semptomları için)

Ajitasyon, sıkıntı, bitkinlik. Kaygı ölüm ve boğulma korkusuyla yataktan fırlar. Şikayetler gece yarısından sonra başlar, 1-3 arası ajitedir. 2,4,7,14 günlük periyodisite vardır. Aşırı susuzluk, ama az az su içme (Bryonia da susuzdur, ama çok miktarda ve uzun aralıklarla içer. Süt sever, ister. Soğuk su midede taş gibi kalır. İştah kaybı vardır). Yiyeceklerin görüntü ve kokusundan tiksinir (Cocc).

Burun: Az miktarda, sulu, yakıcı akıntılı nezle.

Akciğer: Solunum yolları çok rahatsız, ıslık çalar gibi nefes alma, öksürükle ve köpüklü balgamla beraberse Ars-a çok yararlıdır. Hasta yatamaz, uzanamaz nefes almak için oturmak zorundadır. Her harekette nefes nefese kalır. Göğüste hırıltılar, yakıcı ağrılar, kuru, yorucu, ıslık çalar gibi, kükürt buharı soluyor hissi veren öksürük. Uzanınca ve gece yarısından sonra öksürük kötüye gider. Solunum yollarında kasılma hissi. Nezleyle ilgili tıkanma (İpecachuannha ile benzeşir, Ars-a astımda  ipecayı takip eder). Göğüste üşüme hissi ve bazen sağ göğsün üst 1/3’lük kısmında akut, zonklayıcı, sabit ağrı olur. İki omuz arasında ağrı ile birlikte kan tükürme.

Bütün seröz enflamasyonlarda Ars-a etkilidir. Plevral efüzyon, plörezi ile seyreden en ufak hareketle dispne. Yatar pozisyonda taşikardi.

Anahtar semptomlar: Ciddi ve titiz, aşırı düzen takıntısı var. Hastalıktan ve özellikle kanser olmaktan korkar. Hipokondrik. Yakınları için endişe eder. Hasta yatağında huzursuz ve bitkin. Çok üşür. En küçük çabada bile yorulur. Mide problemleri, yanıcı ağrılar. Mide bulantısına korku ve bitkinlik eşlik eder. Doku dejenerasyonu, nekroz, tromboz, gangren, kanser vb. Gastrit. Enterit. Angina pectoris. Astma bronşiale. Pnömoni. Kaşeksi.

Load More

 

Bu bilgiler Dr. Güler Şaşmaz ve Ecz. Fatma Henden’in katkıları ile hazırlanmıştır.